METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SIRENIA letos v létě ve Vizovicích na festivalu Masters Of Rock představila nejenom novou zpěvačku říkající si Ailyn, kterou naverbovali až ze Španělska (norské pěvkyně se asi staly nedostatkovým zbožím, i bývalí Velandovi kolegové lovili v Itálii), ale i ukázky z nového alba, které vychází letos v lednu. Kromě toho také kapela předvedla, že na živo hraje asi jako české normalizační hvězdy. Ale tak už tahle kapela hraje roky - basu, klávesy, housle a stočlenný sbor mají na disku, a to něco málo odehrají. Od posledního počinu s novým albem příliš dlouho neotáleli a už v létě bylo jasné, že hudební tvář předvedená na „Nine Destinies And A Downfall“ se příliš měnit nebude.
Nicméně SIRENIA se za dobu své existence bezpochyby posunula. Veland vývoj své hudby směřoval tak, aby byla přístupnější a akceptována i jiným okruhem lidí, než pouze těmi, co v SIRENII vidí pokračování původního směru TRISTANIE. Nyní máme na jedné straně velice pěkné melodie, které v sobě skrývají smutnou krásu a podmanivé kouzlo podzimních nálad, hudební postupy, které si kapelník nacvičil v době, kdy chtěl své posluchače rozplakat, ale zároveň chorálový a klávesový patos v refrénových částech. Ne že by současná gothic metalová scéna, respektive ten paskvil, který se z ní nakonec vyvinul, netrpěla stejnou chorobou. Některé kapely se ale celkem dobře oklepaly a vydaly se svým vlastním směrem, jako třeba již zmíněná TRISTANIA. SIRENIA se bohužel již od počátku svého vzniku trápí s nestálostí sestavy, ani na jedné desce nezpívá stejná zpěvačka (což vzhledem k jejich kvalitám není nijak velká tragédie). Ailyn je sice pohledné děvče, pro koncerty s podporou playbacku jako dělaná, ale na studiovém albu zní stejně unyle jako její předchůdkyně. Jedinou stálou osobou v sestavě je bubeník Perez. Nedokážu říci, zda je to tím, že je v Norsku málo hudebníků, nebo má většina z nich problém s osobou Mortena Velanda, ale faktem zůstává, že SIRENIA je pro většinu muzikantů sezónní záležitost a většina hudby na řadová alba si Veland skládá a nahrává sám. V tom tkví asi hlavní problém, veškerou hudební komplexnost řeší kapelník u kláves a na počítači. Kytary jsou nevýrazné a riffy až únavně monotónní, zato cukrové vaty je přehršle. A to se na minulé desce zdálo, že je tento přístup už na ústupu. Byl, ale opět se vrátil. Podobně je to se sborovým zpěvem, který se snad od první desky nezměnil a má stále stejné zabarvení a nijak nereflektuje hlas zpěvačky. Jinými slovy, na albu „The 13th Floor“ je až příliš (řekl bych nejvíce z dosavadní tvorby) vidět, že je to studiové leporelo, složeno postupně ze zcela izolovaných součástek. Nemůžu se zbavit dojmu, že některé součástky jsou recyklovány vícekrát, opakují se stále ty stejné postupy, ta samá gradace před refrény, sbory na pozadí, zvonivé klávesy ve slokách a hradba zvuku, jako když varhaník upadne celým tělem na klapky v refrénech. A přitom ústřední hudební motivy vůbec nejsou špatné, být zkomponovány s větším důrazem na roli kapely, vypadalo by to úplně jinak. Vzpomeneme-li si na poslední album AFTER FOREVER, nebo nedávný počin od FLOWING TEARS, kde odlišný přístup k podobnému tématu úplně zvrátil celkové vyznění. V SIRENII však chybí další osobnost, která by se hudebně podílela na výsledném charakteru hudby. Bohužel, protože, jak jsem už zmínil, ústřední hudební motivy jsou pěkné, jen by to chtělo zahrát živými muzikanty s vlastním, osobitým projevem a třeba i falešně, ale „bolestná hudba plná emocí“ (© Darkmoor) nahraná bezemočním počítačem selhává s každým albem více a více.
Morten Veland si příliš dlouhou pauzu na vymýšlení témat pro novou desku nevybral, a tak není překvapivé, že album aktuální je hodně podobné předchozímu. Bohužel se ale vrátily mohutné sbory a studiové aranže poněkud začínají ztrácet soudnost. A vzhledem k tomu, že jde opět o album plné srdceryvných slaďáků, už to zavání kýčem poněkud více než hodně.
4,5 / 10
Morten Veland
- zpěv, kytara, basa, klávesy
Ailyn
- zpěv
Michael S. Krumins
- kytara
Jonathan A. Perez
- bicí
1. The Path To Decay
2. Lost In Life
3. The Mind Maelstrom
4. The Seventh Summer
5. Beyond Life’s Scenery
6. The Lucid Door
7. Led Astray
8. Winterborn 77
9. Sirens Of The Seven Seas
The Seventh Life Path (2015)
Perils Of The Deep Blue (2013)
The Enigma of Life (2010)
The 13th Floor (2009)
Nine Destinies And A Downfall (2007)
Sirenian Shores (MCD) (2004)
An Elixir For Existence (2004)
At Sixes and Sevens (2002)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Nuclear Blast Records
Stopáž: 42:38
Pohodovka co neurazi.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.